Skip to main content

Sebastian Durán as the Prince in Fantasio at Läckö Opera

Fantasio – Läckö Opera 2025 Opéra comique av Jacques Offenbach. Libretto av Paul de Musset efter pjäsen med samma namn. Kritisk utgåva av Jean Christophe-Keck – Boosey & Hawkes · Bote & Bock Arrangemang Henrik Torolphi – Svensk text Tor Lind Premiär den 11 juli 2025, därefter tisdagar, onsdagar, fredagar och lördagar t.o.m. 2 augusti på Läckö Slotts stora borggård. Biljetterna släpps den 1 december 2024.

erket
Mästerverket Fantasio är berättelsen om den ofrivillige hjälten som förklädd till hovnarr hoppas rädda sig själv, men som istället blir den ende som kan rädda alla andra. Tragik och komik blandas skickligt och genom narrens rätt att säga det självklara ekar librettot i vår samtid.

Autografpartituren har länge varit spridda och ofullständiga, en del i London, en del i New York och en del i arkivet hos en gren av familjen Offenbach, vars dörrar nyligen har öppnats. Genom Jean Christophe-Keck har de äntligen sammanställts.

Av tre existerande versioner väljer vi den så kallade “Parisversionen” som hade premiär den 18 januari 1872. Titelrollen sjungs av en mezzosopran, och den har åtnjutit stor framgång på scener och konserthus sen materialet sammanställdes. Dock aldrig i Sverige. Vi är stolta över att kunna presentera ännu en Sverigepremiär på Läckö slott!

Team
Dirigent – Simon Kim Phipps
Regi och koreografi – Melker Sörensen
Kostymdesign och scenografi – Anna Ardelius
Mask & perukdesign – Therésia Frisk
Ljusdesign – Christian Dahlqvist

Medverkande
Fantasio – Annie Fredriksson
Prinsessan Elsbeth – Clarice Granado
Kungen – Samuel Jarrick
Flamel – Susanna Sundberg
Prinsen – Sebastian Durán
Marinoni – Martin Vanberg
Sparck – Joa Helgesson
Facio – TBA
Max – TBA
Hartmann – Magnus Lindegård
Ensemble och talroller – Viktor Johansson, tba, tba, tba

Läckö Kammarorkester

Artist

Written By
Göran Eliasson
15 november 2024